Hes Kodu Mesajla Alma

HES kodu, Covid-19 salgını sırasında insanların izlenebilmesi amacıyla oluşturulmuş bir kod sistemidir. HES kodu almak için farklı yöntemler kullanılabilir. E-Devlet üzerinden ya da kendi sağlık kuruluşunuza başvurarak HES kodu alabilirsiniz. Ayrıca mesaj yoluyla da HES kodunuzu alabilirsiniz. HES kodunuz, birçok yerde zorunlu hale getirilmiştir ve Covid-19 tanısı konmuş kişilerle temas edip etmediğinizi takip etmek için kullanılır. HES kodunuzu her zaman yanınızda bulundurmayı unutmayın.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Covid-19 salgını sürecinde insanların takip edilebilmesi amacıyla oluşturulan bir kod sistemidir. Bu kod sayesinde, kişilerin virüs taşıyıp taşımadıkları veya temas ettikleri kişilerle ilgili bilgiler izlenebilmektedir. HES kodu, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve kişisel verilerin korunması açısından önemli bir yere sahip olan bir sistemdir. Covid-19 salgını ile mücadelede etkili bir önlem olarak görülen HES kodu, birçok kurum ve kuruluşta kullanılmaktadır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, Covid-19 sürecinde kişilerin izlenebilmesi için oluşturulan bir kod sistemidir. HES kodu alma işlemi için, e-Devlet veya kendi sağlık kuruluşumuzdan bağlı olduğumuz illerin sağlık müdürlüklerine başvurulabilir. E-Devlet üzerinden HES kodu almak için, tek yapmanız gereken ana sayfada bulunan “HES Kodu Sorgulama” butonuna tıklamaktır. Kimlik bilgileriniz girişi yaptıktan sonra HES kodunuz alınabilir.

Bunun yanı sıra, HES kodu sağlık kuruluşlarından da alınabilir. Bağlı olduğunuz ili seçerek, sağlık müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Sağlık çalışanları sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra size HES kodunuzu vereceklerdir.

Bu yöntemlerden herhangi birini tercih ederek, HES kodunuzu kolayca alabilirsiniz. HES kodunun Covid-19 sürecindeki önemi nedeniyle, kod sahibi olmak bir zorunluluktur ve birçok yerde zorunlu olarak kullanılmaktadır.

e-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

“HES Kodu Sorgulama” butonuna tıklanmalıdır. Açılacak olan sayfada, kimlik bilgilerimiz girilerek HES kodu alınabilir. Bunun için TC kimlik numaramız, doğum yılımız ve cep telefonu numaramız gereklidir. Eğer bu bilgiler doğru girilirse, HES kodu almak için bir kod oluşturulacaktır. Oluşturulan kod daha sonra restoran, sinema gibi birçok yerde istendiğinde göstermek üzere kaydedilebilir. E-devlet üzerinden alınan HES kodu, hızlı ve güvenli bir şekilde alınabilir ve doğru bilgilendirme sağlar.

HES Kodu Sorgulama

HES kodu sorgulama, Covid-19 salgınının yayılımının izlenmesi için oldukça önemlidir. HES kodu sorgulama işlemi için, kişinin öncelikle HES kodunu almış olması gerekmektedir. HES kodu sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler, ana sayfada yer alan HES Kodu Sorgulama butonuna tıklayarak, HES kodunu sorgulayabilirler. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler ise, uygulamayı telefonlarına indirip, sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. HES kodu sorgulama işlemi ile kişinin Covid-19 tanısı konmuş kişilerle temasının olup olmadığı öğrenilebilir.

butonuna tıklanmalıdır.

e-Devlet üzerinden HES kodu almak isteyen kişiler, ana sayfada bulunan HES Kodu Sorgulama butonuna tıklamalıdır. Bu butona tıklandıktan sonra açılacak olan sayfada, kimlik bilgileri girilmesi gereklidir. Kimlik bilgileri girildikten sonra, HES kodu alınabilir. Bu işlem sonrasında, alınan HES kodu birçok yerde zorunlu olarak kullanılmaktadır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak, oldukça basittir. Öncelikle, e-Devlet veya sağlık kuruluşlarına başvurarak alınabilir. Eğer HES kodunu e-Devlet üzerinden alacaksanız, ana sayfada bulunan HES Kodu Sorgulama butonuna tıklamanız gerekiyor. Ardından, T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra, HES kodunuzu alabilirsiniz.

Eğer sağlık kuruluşlarına başvurarak HES kodu alacaksanız, bağlı olduğunuz ilin sağlık müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. Burada sizden istenecek bilgiler doğrultusunda, HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

HES Kodu Nerede Kullanılır?

HES kodu, Covid-19 pandemisi sırasında teması olan kişilerin tespitinin yapılması için oluşturulmuş bir sistemdir. HES kodu, bulunduğumuz illerin sağlık müdürlüklerinden, e-Devlet veya mesaj yoluyla alınabilir. HES kodu, birçok yerde kullanılmakta olup, özellikle Covid-19 salgını sırasında restoran girişleri, sinema salonları, kıraathaneler ve diğer toplu alanlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bu sayede vatandaşlar, Covid-19 tanısı konmuş kişilerle temasları olup olmadığının takibi yapılabilir ve bu şekilde salgının yayılması önlenmeye çalışılır.

Mesaj Yoluyla HES Kodu Alma

‘HES’ yazarak, aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarası ve son 4 hanesi, doğum tarihi bilgileri yazılmalıdır. Bu bilgileri yazdıktan sonra, mesaj kısmına gönderilir ve kısa sürede geri dönüş alınır. MESAM tarafından sağlanan bu hizmet sayesinde, vatandaşlar e-Devlet’e girmeden ve sağlık hizmetlerinden faydalanmadan önce kolayca HES kodu alabilirler. Ancak, mesaj yoluyla HES kodu alırken doğru bilgilerin yazılması çok önemlidir. Yanlış bilgi girişi HES kodu alınamamasına neden olabilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

HEShakkında bilinmesi gerekenler

HES kodu, Koronavirüs salgını sürecinde insanların izlenebilmesi amacıyla oluşturulan bir kod sistemidir. HES kodu, e-Devlet üzerinden ya da kendi sağlık kuruluşumuzdan bağlı olduğumuz illerin sağlık müdürlüklerinden alınabilir. Eğer HES kodu alınması e-Devlet üzerinden yapılacaksa, ana sayfada bulunan HES Kodu Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Bu alanda, kimlik bilgilerimizi girdikten sonra HES kodu alınabilir. Ayrıca, HES kodu mesaj yoluyla da alınabilir. Bunun için, boş bir mesaj bölümüne HES yazarak, aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarası ve son 4 hanesi, doğum tarihi bilgileri yazılmalıdır. HES kodu, vatandaşların Covid-19 tanısı konmuş kişilerle temasları olup olmadığının takibi amaçlı olarak restoran girişlerinden, sinema salonlarına kadar birçok yerde kullanılır.

yazarak, aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarası ve son 4 hanesi, doğum tarihi bilgileri yazılmalıdır.

HES kodu, mesaj yoluyla da alınabilir. Bunun için, boş bir mesaj bölümüne HES yazarak, aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarası ve son 4 hanesi, doğum tarihi bilgileri yazılmalıdır. Örnek olarak, mesajın içeriği şu şekilde olabilir:
HES 12345678901 11 1234 01.01.1975

Gönderilen mesaj sonrasında, SMS yoluyla HES kodunuz size geri gönderilecektir. Bu kod, istenilen her yerde gösterilerek kullanılabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki HES kodunuz, yalnızca 2 saat boyunca geçerlidir ve bu süre sonunda yeni bir kod alınması gerekmektedir.

Sonuç Olarak

HES kodu, Koronavirüs salgını sürecinde insanların izlenebilmesi amacıyla oluşturulan bir kod sistemidir. Bu kod sistemi, hem e-Devlet üzerinden hem de mesaj yoluyla alınabilir. Covid-19 tanısı konmuş kişilerle teması olan vatandaşların tespit edilebilmesi için HES kodu birçok yerde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Özellikle restoran, kafe, sinema, tiyatro, otobüs, hava yolu gibi toplu taşıma araçları ve etkinliklere katılım için gereklidir. HES kodunun alınması, vatandaşların sağlığı için son derece önemlidir.

Yorum yapın