15 Temmuz Mesajları

Geçtiğimiz yılın 15 Temmuz gecesi, Türkiye tarihinin en karanlık günlerinden biriydi. Ülkemizin geleceği için büyük bir tehdit olan hain darbe girişimi, milletimizin canı pahasına engellendi. Bu acı günün yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, siyasi liderler ve ünlü isimler açıklamalar yaparak milletimize bir kez daha güç verdi. Bu karanlık günü unutmayacağımızı ve bir daha yaşamayacağımızı vurgulayan liderler, birlik ve beraberliğimizi her zaman koruyacağımızı dile getirdiler. Ülkemizi karıştırma girişiminde bulunanlara karşı duruşumuz ve cesaretimiz, dünyaya örnek olarak gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimini doğru bir şekilde değerlendirerek, halkımızı sokağa çağırdı. Milletimiz, Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak, sokakları doldurdu ve hain darbe girişimine karşı duruş sergiledi. Bu olayın yıl dönümünde, ülkemizin bir kez daha gösterdiği birlik ve beraberlik, tüm dünyanın takdirini kazandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimine karşı çıkan halkımızı ve demokrasimize sahip çıkan güvenlik güçlerimizi kutlayarak, birlik ve dayanışma çağrısı yaptı. MHP lideri Devlet Bahçeli, ülke olarak darbe girişimi karşısında gösterdiğimiz birlik ve beraberlikten dolayı gurur duyduğunu dile getirdi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, milletimizin darbe girişimine karşı gösterdiği cesaret ve direnişin takdire şayan olduğunu vurguladı.

Türk sanatçılar ve yazarlar birliği, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında toplumumuzun bir arada daha çok kenetlendiğini ve milletimizin darbeye karşı gösterdiği direnişin tarihte büyük bir yer edineceğini söylediler. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, darbe girişiminin islam dünyasına ve Türkiye’ye yönelik olduğunu; fakat ülkemizin kararlı duruşu ve birliği sayesinde darbe girişiminin başarısız olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe girişimini kınadığı açıklamasında Türk milletinin cesaretinin üzerine olan inancını vurguladı. Erdoğan, hain darbe girişimine karşı duran Türk halkının, demokrasi, milli irade ve devletin bekası için verdiği mücadeleye teşekkür etti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, hain darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diledi. Erdoğan, ülkemizin geleceği için birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye’nin her köşesinde demokrasi nöbetlerinin sürdüğünü belirtti. Bu vesileyle, bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Mesajı

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine Türkiye’deki siyasi liderler de birer açıklama yaparak, Millet’in iradesine gölge düşüren bu hain kalkışmayı kınadıklarını belirttiler. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu tür olaylara karşı birlik ve beraberliğini vurgulayarak, “Halkın iradesine gölge düşüren bu girişim, demokrasiye yönelik bir terör saldırısıdır.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, darbe karşıtı gösterilere katılan halkı da cesaretleri nedeniyle tebrik etti ve şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi.

Siyasi görüşler ne olursa olsun, Türkiye’nin birlik ve beraberliğini korumak için elbirliği yapması gerektiği vurgusunu yapan Kılıçdaroğlu’nun açıklaması, Türk halkının darbeye karşı topyekun mücadele ettiğini gösteren bir örnek oldu.

MHP Lideri Bahçeli’nin Mesajı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada, milletimizin bu zorlu süreçte birlik ve beraberliğini koruduğunu vurgulayarak, “15 Temmuz gecesi Türk milleti, milli iradesini, bağımsızlığını ve bayrağını korumak için, darbecilere karşı direnerek tarihi ve onurlu bir mücadele vermiştir. Bu şanlı direniş, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükler yolunda ilerleyişinde milat olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, darbecilere karşı milletin birliği ve dayanışmasıyla kazanılan bu zaferin, Türk demokrasisinin güçlenerek ilerleyeceğini gösterdiğini belirtti. Ayrıca, darbe girişimine karşı şehit olan vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anan Bahçeli, gazilere de şükranlarını sunarak, Türk milletinin bir kez daha şanlı tarihine altın harflerle yazılan bir destan yazdığını ifade etti.

  • Bahçeli, Türk milletinin 15 Temmuz gecesi gösterdiği kahramanlık ve cesaretin, darbecilerin korkunç planlarını boşa çıkardığını ifade etti.
  • Aynı zamanda, milletimizin bayrağına, bağımsızlığına ve demokrasisine sahip çıkarak, ülkemizi darbecilere teslim etmeyeceğini gösterdiğini belirtti.
  • Bahçeli, Türk milletinin birlik ve beraberliği sayesinde, hainlerin amaçlarına ulaşamadığını vurgulayarak, bu mücadelenin her zaman hatırlanması gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Lideri Akşener’in Mesajı

15 Temmuz hain darbe girişimi Türkiye için tarihin en karanlık dönemlerinden biriydi. İYİ Parti lideri Meral Akşener de bu konuda görüşlerini açıkladı. Akşener, bu girişimin Türkiye’ye ve Türk halkına karşı bir saldırı olduğunu belirttiği açıklamasında, halkın tanklara ve silahlı kuvvetlere karşı göğsünü siper ettiğini ve ülkenin bütünlüğü için gereken mücadeleyi verdiğini vurguladı. Ayrıca, Türk milletinin demokrasiye, adalet ve hukuka olan güçlü inancının, 15 Temmuz’da da kendini gösterdiğini söyledi. Akşener’in bu açıklaması, darbe girişiminin birlik ve beraberlik içinde aşılacağı konusunda umut verici bir mesaj içeriyor.

DP Lideri Başer’in Mesajı

Demokrat Parti (DP) lideri Gültekin Uysal Başer, 15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine yaptığı açıklamada demokrasiye ve millete olan desteğini gösterdi. Başer, darbe girişiminin her türlü demokrasiye ve millete karşı bir saldırı olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurgulayan Başer, milletin iradesinin her zaman korunması gerektiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Koca’nın Mesajı

15 Temmuz hain darbe girişimi, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu pekiştiren bir dönüm noktası olmuştur. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu önemli günde halka bir mesaj iletmek istemiştir. Bakan Koca, 15 Temmuz’un bir milletin neler yapabileceğine ilişkin umut ve örnek olduğunu belirterek, şehitlerimize olan minnet ve şükran duygularını ifade etmiştir.

Bakan Koca, mesajında darbe girişiminin insanlık dışı olduğunu, ülkeyi bölmek, parçalamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ortadan kaldırmak için yapıldığını vurgulamıştır. Ancak, milletin birlik ve beraberlik ruhu sayesinde darbe girişiminin püskürtüldüğünü, Türkiye’nin ayağa kalkarak, güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini söylemiştir.

Bakan Koca, mesajında ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminin, Türk demokrasisinin ve milli iradenin yanında olan herkesin ortak düşmanı olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle, millet olarak demokrasiye, milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak, geleceğimize daima güvenle bakmamız gerektiğini ifade etmiştir.

Ünlülerin Mesajları

Ünlü isimler 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da vatanları için duygularını dile getirmişlerdir. Bu olay karşısında Türkiye’deki birçok ünlü isim sosyal medya hesaplarından duygularını ifade etmişlerdir. Acılarını ve üzüntülerini paylaşarak milletimizin yanında olduklarını göstermişlerdir. Aralarında Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel, Kıvanç Tatlıtuğ, Tarkan, Ebru Gündeş, Ahmet Kural gibi pek çok ünlü isim bulunmaktadır. Bu isimler de vatanını sevenler arasındaki yerlerini alarak, 15 Temmuz’un unutulmaması için ellerinden geleni yapmışlardır.

Bu sarsıcı olay karşısında birleşen ve ülkelerine sahip çıkan tüm vatandaşlar, ünlülerden de, siyasi liderlerden de, medyadan da destek aldılar. Türkiye, bir kez daha birlik ve beraberlikle zorlu bir sınavı başarıyla atlattı.

Türk Sanatçılar ve Yazarlar Birliği’nin Mesajı

Türk Sanatçılar ve Yazarlar Birliği, 15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine yaptığı açıklamada ülkenin birlik ve beraberliğine vurgu yaptı. Birlik, dirlik ve kardeşlik mesajları veren sanatçılar, demokrasiye inananlar olarak bir araya gelerek darbecilere karşı mücadele ettiklerini ifade ettiler. Ayrıca, bu karanlık gecenin ülke tarihi açısından bir dönüm noktası olduğunu ve darbe girişiminin bir kez daha yaşanmaması için herkesin birlikte olması gerektiğini belirttiler. Türk Sanatçılar ve Yazarlar Birliği’nin açıklaması, o gece yaşananlara karşı duyarlılığını ve demokrasiye olan inancını göstermesi açısından önemli bir mesajdır.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Mesajı

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerinden geçen 5 yılın ardından, cami ve cemaatlerden oluşan toplumun en önemli kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türk milletinin her zaman demokratik değerleri koruyabileceğini vurguladı. Başkan Erbaş, hain darbe girişiminin ardından Türk milletinin birlik ve beraberliğinin güç kazandığını ve milletin kutlu yürüyüşüne engel olunamayacağını belirtti. Başkan Ali Erbaş ayrıca, bu saldırının Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne yapıldığını, ancak kararlılık ve birlik içinde ayakta kalındığını ifade etti.

15 Temmuz Anma Törenleri

15 Temmuz hain darbe girişimi Türkiye tarihinin en kanlı olaylarından biridir. Bu nedenle her yıl 15 Temmuz’da tüm yurtta anma törenleri düzenlenir. Törenlerde şehitlerimiz anılır ve 15 Temmuz gecesi yaşananlar tekrar hatırlanır. Anma törenleri başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, tüm Türkiye’de gerçekleştirilir.

Ankara’da törenler genellikle Meclis önünde yapılmaktadır. İstanbul’da ise Boğaziçi Köprüsü’nde gerçekleştirilen kanlı olayın anısına gerçekleştirilen etkinlikler düzenlenir. Her yıl farklı etkinliklerle anma gerçekleştirilir. 15 Temmuz hain darbe girişimi anma törenleri ve etkinlikleri, Türk halkı için birleştirici bir etkinlik olarak görülmektedir.

Anma törenleri boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kurumların ve sivil toplum örgütlerinin de katkılarıyla anlamlı etkinlikler hazırlanır. Şehitlerimizin hatıraları yaşatılır ve hayatta kalan gazilerimiz saygıyla anılır.

15 Temmuz darbe girişimi, Türk halkının birlik ve beraberliğini pekiştirmiştir. Bu nedenle her yıl 15 Temmuz anma törenleri ve etkinlikleriyle devletimiz ve milletimiz bu birliği ve beraberliği pekiştirmektedir.

Ankara’da Yapılan Törenler

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde, Ankara’da anma törenleri düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkilileri, siyasi parti liderleri, askeri yetkililer, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Söz konusu törende TBMM Genel Kurulu’nda darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu milletin ruhunu yansıtan meşhur şiir tekrar okundu.

Ayrıca, TBMM ve Genelkurmay Başkanlığı önündeki anma töreninde şehit olanların adı okunarak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Törende, yapılan hain darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için dualar edildi ve şehit yakınlarına taziyeler sunuldu.

Ankara’da gerçekleşen diğer bir etkinlik ise, darbe girişiminin hemen ardından yapılmış olan Özgürlük Meydanı’nın açılışıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer siyasi liderlerin de katıldığı bu etkinlikte, darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi.

Ankara’da gerçekleşen bu törenler, hain darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için yapılan saygı duruşları ve dualarla oldukça anlamlı bir şekilde sona erdi.

İstanbul’da Yapılan Törenler

İstanbul’da her yıl 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü anma törenleri düzenlenmektedir. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleşen bu törenlerde şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulmaktadır. İstanbul’da yapılan törenler genellikle Boğaziçi Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde gerçekleşmektedir. Törenlere Cumhurbaşkanımız, siyasi liderler, askeri yetkililer ve halkımız katılmaktadır. Ayrıca, 15 Temmuz gazileri de bu törenlerde yer almaktadır. Bu törenlerde şehitlerimiz için yapılan duygusal konuşmalar, halkımıza milli birlik ve beraberliğimizin önemini hatırlatmaktadır. İstanbul’da yapılan 15 Temmuz anma törenleri, ülkemizin birlik ve beraberliği için önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir.

Yorum yapın